TWOJA PRZEGLĄDARKA JEST NIEAKTUALNA.
Wykryliśmy, że używasz nieaktualnej przeglądarki, przez co nasz serwis może dla Ciebie działać niepoprawnie. Zalecamy aktualizację lub przejście na inną przeglądarkę.
optymalizacja, transport, obliczenia równoległe
Planowanie operacyjne w systemach logistycznych ma decydujący wpływ na efektywność produkcyjną firm. Pozwala na zwiększenie konkurencyjności przedsiębiorstw poprzez wykorzystanie najnowszych osiągnięć naukowych i badawczych w Gospodarce Opartej na Wiedzy (GOW). W dobie powszechnie stosowanych systemów informatycznych klasy ERP do wspomagania zarządzania, szczególnie dużego znaczenia nabierają numerycznie efektywne metody i algorytmy rozwiązywania nowych problemów optymalizacji pochodzących z realnych systemów logistycznych, stanowiące główny element systemu wspomagającego. W zdecydowanej większości przypadków, problemy praktyczne generują silnie NP-trudne zagadnienia optymalizacji kombinatorycznej, w tym wieloekstremalne, które ze względu na złożoność (m.in. rozmiar, kryteria, ograniczenia czasowe) mogą być modelowane i rozwiązywane przy wykorzystaniu najnowszych metod optymalizacji dyskretnej rozwiniętych w ostatnich latach (i nadal rozwijanych), w tym w szczególności metod bio-inspirowanych, wykorzystujących probabilistyczną i rozmytą reprezentację danych oraz metod wielowątkowych, równoległych oraz rozproszonych.
Pracowania Systemów Dyskretnych dysponuje urządzaniami klasy MIC (Intel Xeon Phi) oraz multi-GPU (nVidia Tesla), dysponującymi ponad 4000 rdzeni, które wykorzystywane są do harmonogramowania i optymalizacji w czasie rzeczywistym.
Zastosowanie badań obejmuje utworzenie kolekcji procedur numerycznych, stanowiących narzędzia do tworzenia systemów wspomagających w zakresie:
prof. dr hab. Wojciech Bożejko; wojciech.bozejko@pwr.edu.pl; tel. +48 71-320-2468 (pok. 216 C-3).