TWOJA PRZEGLĄDARKA JEST NIEAKTUALNA.

Wykryliśmy, że używasz nieaktualnej przeglądarki, przez co nasz serwis może dla Ciebie działać niepoprawnie. Zalecamy aktualizację lub przejście na inną przeglądarkę.

Katedra Automatyki, Mechatroniki i Systemów Sterowania

Projekty

InfraNoise

loga.png

System precyzyjnego monitorowania oddziaływania ruchu kolejowego na
środowisko z uwzględnieniem informacji o danych ruchowych, technicznych
i środowiskowych
Konsorcjum Politechniki Gdańskiej (Lider) i Politechniki Wrocławskiej realizuje projekt badawczy pt. „System precyzyjnego monitorowania oddziaływania ruchu kolejowego na środowisko z uwzględnieniem informacji o danych ruchowych, technicznych i środowiskowych” o akronimie InfraNoise. Projekt otwarto w ramach konkursu BRIK II, w programie Wspólne Przedsięwzięcie NCBR – PKP PLK S.A. polegającym na wsparciu badań naukowych i prac rozwojowych w obszarze infrastruktury kolejowej pn. "Badania i Rozwój w Infrastrukturze Kolejowej" ogłoszonego wspólnie przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju (NCBR) oraz PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. (PKP PLK S.A.).

Projekt InfraNoise dotyczy istotnego problemu związanego z ochroną środowiska i obszarów zurbanizowanych od występujących w bezpośrednim sąsiedztwie infrastruktury kolejowej hałasu i drgań. Konsorcjum w ramach niniejszego projektu opracowuje innowacyjny system pomiarowo-analityczny służący monitorowaniu szeregu parametrów ruchowych, technicznych i środowiskowych istotnych z punktu widzenia zarządzania infrastrukturą kolejową. Opracowywany system będzie posiadał strukturę rozproszonej obszarowej sieci sensorowej, w obrębie której poszczególne węzły pomiarowe komunikują się z koordynatorem systemu, a rejestrowane dane o ruchu pociągów przetwarzane będą na potrzeby identyfikacji i oceny występujących oddziaływań. Szerokie spektrum czynników związanych z ruchem taboru kolejowego, a także charakterystyk dróg szynowych, wymaga od zespołu badawczego implementacji szeregu algorytmów umożliwiających skuteczne pozyskiwanie i przetwarzanie danych w informatycznej strukturze bazodanowej.
Zespół Politechniki Wrocławskiej zajmuje się zagadnieniami przetwarzania informacji z czujników, zbierania i agregacji danych oraz ich wizualizacji i przedstawianiu na mapie. Rozwiązania te zostaną zintegrowane w system informatyczny.

Okres realizacji projektu: 01.11.2022 do 31.10.2025

DOFINANSOWANIE ZE ŚRODKÓW BUDŻETU PAŃSTWA
dofinansowanie z budżetu państwa (50%) 2 245 670.00 zł
całość 4 491 340.00 zł
BRIK2/0020/2022-00 z dnia 2022-10-27

znaki_strona_www.png
Politechnika Wrocławska © 2024