TWOJA PRZEGLĄDARKA JEST NIEAKTUALNA.
Wykryliśmy, że używasz nieaktualnej przeglądarki, przez co nasz serwis może dla Ciebie działać niepoprawnie. Zalecamy aktualizację lub przejście na inną przeglądarkę.
przemysł 4.0, optymalizacja, lean manufacturing, ERP
Współczesne systemy informatyczne klasy ERP pozwalają w efektywny sposób zarządzać bardzo dużą liczbą danych i zdarzeń generowanych podczas realizacji zadań w systemie produkcyjnym. Rdzeniem takich systemów jest moduł planowania, który w zaawansowanych systemach wspomagany jest przez algorytmy optymalizacyjne. Głównym celem procesu optymalizacji jest zwiększanie wydajności systemu produkcyjnego przy zachowaniu ograniczeń technologicznych oraz czasowych wynikających z kooperacji z kontrahentami. W ramach prac badawczych opracowywane są modele obliczeniowe oraz projektowane i implementowane są algorytmy optymalizacyjne dla szerokiej gamy systemów produkcyjnych.
Algorytmy optymalizacyjne zaimplementowane w formie modułów mogą być wykorzystane (zintegrowane) w różnych systemach informatycznych wspomagających proces zarządzania procesem wytwarzania. Można je wykorzystać w systemach produkcyjnych zarządzanych zgodnie ze strategia: just-in-time, lean manufacturing, itd. W szczególności dedykowane są one systemom produkcyjnym o strukturze przepływowej (potokowej) i gniazdowej, produkcji jednostkowej, krótkoseryjnej i masowej, wymagających częstego planowania w czasie rzeczywistym (produkcja priorytetowana).
dr inż. Jarosław Pempera; jaroslaw.pempera@pwr.edu.pl; tel. +48 71-320-3281